fbpx

Liberalai apie prievolę vaišinti vandeniu: „Gal valstybė pareikalaus ir alų pateikti tik atitinkamos temperatūros?“

  • Liberalai.lt
  • balandžio 28, 2022
  • Aktualijos
Pranckietis ir Bagdonas-01

Įstatymu nustatytas reikalavimas restorane ar kavinėje klientui pateikti geriamojo vandentiekio vandens yra ne tik elementariems verslo ir vartojimo principams prieštaraujanti, bet ir potencialiai biurokratinę naštą išauginsianti perteklinė iniciatyva, teigia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai Andrius Bagdonas ir Viktoras Pranckietis.

Ketvirtadienį Seime vakariniame posėdyje svarstoma frakcijos „Vardan Lietuvos“ nario Luko Savicko pateikta Geriamojo vandens įstatymo pataisa, kuria viešojo maitinimo įstaigos įpareigojamos „su tiekiamu maistu klientų (pirkėjų) prašymu (…) pateikti teisės aktų nustatytus saugos ir kokybės reikalavimus atitinkantį geriamąjį vandenį, tiekiamą vandentiekiu“.

„Praėjusi Seimo kadencija garsėjo draudimais ir suvaržymais. Regis, polinkių riboti arba sureguliuoti gyvenimą net buvusieji valstiečiai neatsikratė. Pasiūlymas visiems nemokamai dalinti vandens padidins verslo sąnaudas ir gali pareikalauti valstybės kontrolės resursų tikrinant, kad vanduo atitiktų saugą ir kokybę“, – sako Seimo Ekonomikos komiteto narys liberalas Andrius Bagdonas.

Jis atkreipia dėmesį, kad dalis maitinimo verslų jau dabar tiekia nemokamą vandenį ir taip konkuruoja su kitais rinkos dalyviais pritraukdami klientą.

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko liberalo Viktoro Pranckiečio teigimu, valstybei nėra reikalo kištis į santykį, kuris savaime nusistovi tarp paslaugų tiekėjų ir klientų. „Kur dar valstybė galėtų įsikišti? Ar nereikėtų reglamentuoti ir švęsto vandens pateikimo pamaldose? Arba gal įstatymu nustatykime ir etaloninę alaus temperatūrą?“ – stebisi V. Pranckietis.

Įmonės „Vilniaus vandenys“ l. e. p. generalinio direktoriaus Sauliaus Savicko pastebėjimu, iniciatyva vandenį padaryti prieinamu kiekvienam – išties sveikintina, vis dėlto rezultato paprasčiau siekti neverčiant, neįpareigojant ir nenurodant, o plačiau edukuojant. „Lietuvoje turime privilegiją mėgautis kokybišku vandeniu iš čiaupo, kuris išgaunamas išskirtinai tik iš požeminių gręžinių. Jis yra tyras, skanus ir saugus vartoti. Tuo pasigirti gali nedaugelis Europos miestų. Kita medalio pusė – tai priverstinis įpareigojimas įstatymais daryti tai, kas gali ir daugeliu atvejų yra daroma gera valia“, – atkreipia dėmesį didžiausio šalies vandentiekio vadovas.

S. Savicko žodžiais, verslas yra atsakingas ir be papildomų įpareigojimų noriai jungiasi į iniciatyvas pasiūlyti klientams vandens iš čiaupo, kaip pavyzdžiui, akciją „Gerk tyrą Vilniaus vandenį“.

Įpareigojančiam vandens pateikimo projektui nepritaria ir Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija. „Restoranai patys sprendžia, ar geriamą vandenį tiekti saugu, ir tai daro nemokamai. Kiti siūlo mokamą mineralinį vandenį. Tai ir turėtų likti kaip savininko apsisprendimas“, – sako asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

Liberalai atkreipia dėmesį, kad šioji Geriamojo vandens įstatymo pataisa numato prievolę būtinai pateikti vandentiekio vandens klientui paprašius, užtat nenurodyta, ar nemokamai. Projektas buvo pateiktas 2021 m. lapkričio 11 d., 51 parlamentarui balsavus už ir 44 balsavus parieš arba susilaikius.