fbpx

Kaimo reikalų komitetas ragina Vyriausybę mažinti administracinę naštą ir biurokratizmą

  • Liberalai.lt
  • birželio 29, 2021
  • Aktualijos
Viktoras Pranckietis

Kaimo reikalų komitetas nuolat sulaukia daug nusiskundimų iš socialinių partnerių ir verslo atstovų dėl administracinės naštos didėjimo ir suvešėjusio biurokratizmo. Užuot susikoncentravus į konkrečių galutinių rezultatų siekimą, valstybės institucijos vis aktyviau skiria dirbtinį dėmesį procesams ir procedūroms. Neatsitiktinai ir tarptautinis Biurokratijos indeksas Lietuvoje yra toks aukštas – 2020 m. jis buvo lygus 271 valandai arba beveik  34 darbo dienoms. Vidutiniškai tiek mažiems verslo subjektams praėjusiais metais reikėjo skirti laiko administraciniams formalumams.

Komitetas, atsižvelgdamas į  tai, kad dėl administracinės naštos, o kai kada ir tarnautojų savivalės prarandamas brangus laikas, patiriamos išlaidos, atsiranda prielaidos korupcijai ir suprasdamas biurokratizmo mažinimo naudą pasitikėjimo valdžia didėjimui ir palankios verslui aplinkos kūrimui, pateikė pasiūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei.

Tarp pateiktų rekomendacijų siūloma kartu su kitomis valstybėmis narėmis siekti ES teisės aktų supaprastinimo ir administracinės naštos mažinimo, užtikrinti, kad prisidengiant tariamais ES reikalavimais nebūtų dirbtinai griežtinami nacionaliniai teisės aktai, pagal galimybes supaprastinti juos ir naikinti perteklinius reikalavimus.

Taip pat pasiūlyta išryškinti ir skleisti gerąją vietinę ir užsienio šalių patirtį, optimizuoti kontroliuojančių organizacijų skaičių ir darbuotojų skaičių jose, siekiant  išvengti veiklos dubliavimo, gausybės patikrų ir panašios netikslingos veiklos. Vertinant valstybės tarnautojų veiklą, motyvuoti juos daugiau dėmesio skirti klientų informavimui, konsultavimui ir tiesiog žmogiškumui, o ne baudimui, taip pat skatinti tarpusavio pasitikėjimą.

Be to, rekomenduota užtikrinti sklandesnį valstybės ir savivaldybių institucijų bendradarbiavimą, taip pat dalykišką bendradarbiavimą su visuomeninėmis organizacijomis.

Šio sprendimo įgyvendinimo eigą Komitetas planuoja apsvarstyti Seimo rudens sesijos metu.