fbpx

JAV senatoriui R. Durbinui įteiktas aukščiausias Seimo apdovanojimas – A. Stulginskio žvaigždė

  • Liberalai.lt
  • birželio 27, 2022
  • Aktualijos
52176534424_38a742e207_k

Pirmadienį JAV senatoriui Richardui Josephui Durbinui, vienam garsiausių ir įtakingiausių Lietuvos nepriklausomybės advokatų pasaulyje, Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen įteikė Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę.

Pradėjusi ceremoniją V. Čmilytė-Nielsen priminė, kad 1990 m. pavasarį, Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, R. Durbinas buvo Atstovų Rūmų Bendrosios rezoliucijos, raginančios JAV paremti Lietuvos Nepriklausomybę, autorius.

„Senatorius Durbinas daug prisidėjo prie to, kad šiandien Lietuvos ir JAV santykius galėtume vadinti strateginiais. Todėl simboliška, kad apdovanojimas senatoriui Durbinui įteikiamas šiais metais, kai žymime tarpvalstybinių JAV ir Lietuvos santykių šimtmetį“, – sakė Seimo Pirmininkė.

Lietuvos Respublikos ir Jungtinių Amerikos Valstijų diplomatiniai santykiai prasidėjo1922 m. liepos 28 d., kai Lietuvos Prezidento pareigas ėjo Aleksandras Stulginskis.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Viktoras Pranckietis, buvęs Seimo Pirmininkas, per ceremoniją Seimo posėdyje atkreipė dėmesį, kad Lietuva dar kartą pelnė senatoriaus dėmesį. „Tik šiandien šį dėmesį kartu dedikuojame Ukrainai, kuri kasdien kovoja ir už visos Europos ir pasaulio demokratines vertybes. […] Šiandien visos šios šalys, ypač agresijos akivaizdoje, vienodai supranta demokratijos vertę ir kainą Europos Sąjungoje ir  NATO aljanse, kurio branduolys  – Jungtinės Amerikos Valstijos“, – savo laudacijoje sakė V. Pranckietis.

R. Durbinas pirmą kartą į Lietuvą atvyko 1979 m., o 1990 m. stebėjo pirmuosius demokratinius atsikuriančios Lietuvos rinkimus. Senatorius po Sausio 13-osios įvykių Kapitolijuje ištarė frazę „There can be no perestroika without freedom in Lithuania“ (Iš anglų k.: perestroikos negali būti be laisvos Lietuvos). Senatoriaus motina Ona Butkaitė yra kilusi iš Lietuvos, Jurbarko.

Dėkodamas už apdovanojimą R. Durbinas lietuvių kovą Sausio mūšyje palygino su ukrainiečių drąsa ir atsparumu šiuo metu vykstančiame kare. „Tegyvuoja Lietuva, tegyvuoja laisvė ir demokratija“, – sakė senatorius.

Vilniuje R. Durbinas lankosi prieš NATO viršūnių susitikimo Madride renginius, kurie ypač svarbūs Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Šių metų gegužės 17 d. A. Stulginskio žvaigžde buvo apdovanotas Prezidentas Valdas Adamkus.