fbpx

Jaunimas nuo 16 metų galėtų balsuoti ne tik savivaldos, bet ir europiniuose rinkimuose

  • Liberalai.lt
  • lapkričio 8, 2023
  • Aktualijos
Edita Rudeliene

Lietuvos jaunimo organizacijų tarybai pradėjus siekti teisės savivaldos rinkimuose balsuoti nuo 16 metų, Seimo liberalai mano, kad toks amžiaus cenzas galėtų būti taikomas ir rinkimuose į Europos Parlamentą.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojos Editos Rudelienės žodžiais, teisė balsuoti nuo 16 metų turėtų teigiamą įtaką rinkėjų aktyvumui ir augintų pilietinį sąmoningumą. „Tyrimais pastebėta, kad vyresnio amžiaus paaugliai balsuoja netgi aktyviau negu vos savo savarankišką gyvenimą ir studijas pradėję pilnamečiai jaunuoliai. Be to, 16, 17 metų amžiaus gyventojai apie politiką diskutuoja šeimoje ir neretai paskatina balsuoti savo tėvus“, – teigia Seimo narė.

Todėl liberalai palaiko antradienį Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos pradėtą piliečių įstatymų leidybos iniciatyvą Konstitucijos 34 straipsniui pakeisti. Jie siūlo, kad 16 metų piliečiai turėtų „savivaldybių tarybų, savivaldybių merų rinkimų teisę“. Tokia pilietine teise naudojasi, pavyzdžiui, Estijos šešiolikmečiai septyniolikmečiai.

E. Rudelienės manymu, jeigu jaunimui pavyks surinkti parašus pateikti Konstitucijos pataisą Seimui, tuomet Seimas galės pataisą išplėsti ir į cenzą taip pat įtraukti teisę balsuoti Europos Parlamento rinkimuose. Lietuvos jaunimo organizacijų tarybai reikia surinkti 300 tūkst. parašų.

Tiesa, net jeigu visų parašų surinkti nepavyktų, politinę valią leisti balsuoti savivaldybių rinkimuose nuo 16 metų rodo ir parlamentinės partijos. Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partiją yra įpareigojusi Seimo frakciją registruoti atitinkamą Konstitucijos pataisą. „Šiuo metu kamuolys paties jaunimo rankose. Mes savo ruožtu raginame už iniciatyvą pasirašyti. Kad ir kaip baigsis parašų rinkimo procesas, diskusija ir teisėkūros procedūra anksčiau ar vėliau neišvengiamai persikels į parlamento tribūną“, – sako E. Rudelienė.

Ateinančiuose 2024-ųjų Europos Parlamentuose rinkimuose nuo 16 metų jau balsuos Austrijos, Belgijos, Maltos, Vokietijos piliečiai, o graikai – nuo 17 metų.