fbpx

J. Baublys: Socialinės garantijos turėtų pasiekti ir Baltarusijoje dirbančius lietuvių mokytojus

  • Liberalai.lt
  • vasario 18, 2021
  • Aktualijos
Juozas Baublys

Iš Lietuvos į Baltarusijos miestelių lietuviškas mokyklas dirbti vykstantys mokytojai dėl biurokratinių trukdžių negauna jiems priklausančių socialinių garantijų. Pagal galiojančią tvarką nuo už jų darbą gaunamų pinigų nuskaičiuojamas tik pajamų mokestis, bet nėra mokami SODROS ir privalomojo sveikatos draudimo mokesčiai, todėl mokytojai netenka valstybės teikiamų socialinių garantijų.

„Pagal įstatymą lituanistinio švietimo veiklą užsienyje remia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, tačiau šios programos įgyvendinimas nėra sklandus. Pamirštama pasirūpinti darbuotojo teisėmis: dėl nemokamų mokesčių mokytojai palikti be socialinių garantijų, jiems neskaičiuojamas darbo stažas, mažėja jų kaupiama pensija, jie negali gauti nedarbingumo išmokos ligos atveju“, – dėstė Liberalų sąjūdžio atstovas Juozas Baublys.

Pagal daugiau nei prieš dešimtmetį, 2009 metais priimtą LR Vyriausybės nutarimą, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skiria lėšas remti lituanistinio švietimo vykdytojus užsienyje. Šia parama naudojasi ir iš Lietuvos į Baltarusijos Rimdžiūnų miestelio lietuvių mokyklą vykstantys mokytojai, dirbantys pagal sutartis su Vilniaus lietuvių namais.

„Klausimas dėl galimybės socialinio draudimo įmokas mokėti Lietuvoje sprendžiamas su LR socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba, kitomis institucijomis. Institucijų daug, bet rezultato nėra. Tikiuosi, jog nauja ministerijų vadovybė įsigilins į šią problemą, kurios per šitiek laiko nepavyko išspręsti. Socialinės garantijos turi pasiekti ir lituanistikos sklaida užsienyje besirūpinančius mokytojus, antraip lietuvių vaikai bus priversti mokytis ne savo kalba“, – teigia liberalas J. Baublys.