fbpx

Grupė europarlamentarų ragina užtikrinti Lietuvoje esančių jazidų teisę į prieglobstį

  • Liberalai.lt
  • vasario 23, 2022
  • Aktualijos
EP-087766A_AUSTREVICIUS_portrait

Grupė europarlamentarų kreipėsi į Lietuvos vadovus, ragindami užtikrinti mūsų šalyje esančių jazidų teisę gauti prieglobstį. 31 europarlamentaro iš 15 ES valstybių pasirašytame laiške prašoma atsižvelgti į tai, kad šios kurdų etnoreliginės grupės atstovams, nukentėjusiems nuo „Islamo valstybės“ vykdyto genocido ir persekiojimų, būti grąžintiems atgal į Iraką yra ypač pavojinga.

„Norime išreikšti savo paramą Lietuvoje neseniai apsilankusios Europos Parlamento Sacharovo premijos laureatės, nuo ISIS kankinimų išsivadavusios Nobelio premijos laureatės – Irako jazidų žmogaus teisių aktyvistės Nadios Murad kreipimuisi, kuriuo Lietuva buvo pakviesta suteikti saugų prieglobstį jazidams, įstrigusiems prie ES sienos su Baltarusija ar migrantų stovyklose. (…) Šiuo metu jazidams grįžti į Iraką būtų ypač pavojinga. Esame įsitikinę, kad atsižvelgiant į dabartinę sudėtingą situaciją, jazidai neturėtų būti deportuojami. Vietoj to, jiems turėtų būti padedama rasti saugų ir teisėtą būdą gauti prieglobstį bei dar kartą netapti prekeivių žmonėmis aukomis“, – rašoma grupės EP narių kreipimesi, skirtame Lietuvos premjerei Ingridai Šimonytei ir Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen.

Vienas EP narių grupės pareiškimo iniciatorių, frakcijos „Renew Europe“ narys europarlamentaras Petras Auštrevičius sako, kad Lietuvos Migracijos departamentas, nagrinėdamas Lietuvoje esančių jazidų prieglobsčio prašymus, turėtų įvertinti visas svarbias aplinkybes. „Mano įsitikinimu, reikalavimas jazidams papildomai pagrįsti, kodėl Irake jiems kiltų reali grėsmė, yra perteklinis, nes Jungtinės Tautos ir kitos tarptautinės organizacijos šiuo klausimu jau yra surinkusios pakankamai įrodymų. Lietuva turėtų parodyti geranoriškumą nuo „Islamo valstybės“ bėgantiems ar nukentėjusiems žmonėms“, – sako P. Auštrevičius.

Jazidai yra kurdų etnoreliginė grupė, kurios didžioji dalis įsikūrusi šiaurės Irake. Tarp Lietuvą per sieną su Baltarusiją pasiekusių migrantų dauguma yra Irako piliečiai.