fbpx

Europos politikų laiškas Kongresui: Ukrainai reikia mūsų – europiečių ir amerikiečių

  • Liberalai.lt
  • gruodžio 12, 2023
  • Aktualijos
Eugenijus Gentvilas

Antradienį JAV Kongrese Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui derantis, kad respublikonai nekliudytų toliau tiekti karinę paramą Ukrainai, 132 Europos parlamentų nariai, tarp jų – Eugenijus Gentvilas, išsiuntė bendrą laišką JAV sąjungininkams pabrėždami, kad „Amerikos karinė pagalba yra kritiškai svarbi“, ir kviesdami toliau gerbti ukrainiečių herojiško pasipriešinimo auką.

„Šiuo metu Ukrainos kariuomenė patiria spaudimą. Baigiantis šaudmenims ir sulėtėjus kontrpuolimui, mūsų bendra pagalba yra kaip niekada reikalinga“, – savo laiške Amerikos politikams rašo Europos politikai.

Anot sutelktinės paramos Ukrainai pareiškimą kolegoms Kongrese pasirašiusio E. Gentvilo, šiame tekste pabrėžiama stipri sąjungininkų valia toliau remti Ukrainą. „Daug kas sako, kad esame pavargę nuo karo. Šiuo laišku teigiame atvirkščiai: mes esame dar ryžtingesni nei anksčiau, nes iki šiol amerikiečių ir europiečių skirta karinė parama Ukrainai yra tik pradžia“, – atkreipia dėmesį E. Gentvilas.

Išreiškus pastangas priimti Ukrainą į Europos Sąjungą, laiške kartu įvardijama, kad „vieningas atsakas į Rusijos agresiją privalo būti tikros transatlantinės partnerystės dalijantis naštą pradžia“.

E. Gentvilo teigimu, karinė parama Ukrainai yra investicija į mūsų pačių, tai yra kolektyvinių Vakarų, saugumą ir interesus, nuo paramos taip pat priklauso amerikiečių ir europiečių įsipareigojimas laisvei ir demokratijai.

Laiško bendraautoriai pastebi, kad nuo Rusijos karo prieš Ukrainą pradžios telkiant karinę, finansinę, humanitarinę pagalbą, europiečiai prisidėjo tiek pat, kiek amerikiečiai.

Bendra Europos parama Ukrainai, įskaitant karinę įrangą, šiuo metu sudaro beveik 85 mlrd. eurų. Ateinančiais metais suplanuotos europiečių paramos Ukrainai pasiūlymai siekia 50 mlrd. eurų. Savo ruožtu Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas iki šių metų pabaigos taip pat stengiasi užtikrinti maždaug 50 mlrd. JAV dolerių karinės paramos paketą.

Antradienį Vašingtone su šį paketą blokuojančiais respublikonais V. Zelenskis susitinka akis į akį.

Be Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno E. Gentvilo, Europos laišką draugams Amerikoje dar pasirašė kiti trys lietuviai: konservatoriai Žygimantas Pavilionis, Emanuelis Zingeris, Laurynas Kaščiūnas.