fbpx

Europos Paramentas didele balsų persvara priėmė rezoliuciją dėl paspartintos Ukrainos narystės ES ir NATO

  • Liberalai.lt
  • birželio 15, 2023
  • Aktualijos
Petras Auštrevičius

425 europarlamentarų balsais „už“ Europos Parlamentas (EP) šiandien Strasbūre patvirtino rezoliuciją, kuria įtvirtintos nuostatos dėl paspartintos Ukrainos narystės ES ir NATO. Rezoliuciją, kurią palaikė visų penkių didžiausių Europos Parlamento frakcijų atstovai, inicijavo liberalas Petras Auštrevičius kartu su savo atstovaujama frakcija „Renew Europe“.

Priimtoje rezoliucijoje pabrėžiama, kad Ukrainos pergalė kare prieš agresorių turi būti įtvirtinta neatidėliotina Ukrainos integracija į ES ir NATO. Europos Taryba ir Europos Komisija kviečiamos nurodyti aiškų kelią derybų dėl Ukrainos narystės ES pradžiai, derybas tarp ES ir Ukrainos kviečiama pradėti 2023-aisiais. Rezoliucija kreipiamasi ir į valstybes NATO sąjungininkes, kurios raginamos artėjančių NATO viršūnių susitikimų Vilniuje ir Vašingtone metu sutarti, kad pilnateisės Ukrainos narystės NATO derybų procesas bus pradėtas iš karto karui pasibaigus, o iki to laiko NATO sąjungininkai kartu su ES narėmis turi patvirtinti saugumo garantijų Ukrainai struktūrą, kuri galiotų iki Ukrainos narystės NATO.

Rezoliucijoje taip pat pažymima, kad Europos Komisija turi susieti Ukainos rekonstrukcijos ir atstatymo planą su šios šalies europinės integracijos procesu, užtikrinant darbų monitoringą ir tvarią finansavimo sistemą.

„Ukraina ir jos žmonės kovoja dėl savo nepriklausomybės, tuo pačiu gina ir mūsų visų vertybes bei laisves. Priešinantis rusijos agresijai Ukrainai reikia ne vien mūsų pagalbos, bet ir mūsų aktyvių veiksmų bei tvirtos paramos tampant pilnateise euroatlantinės bendruomenės dalimi. Ukrainos narystė ES ir NATO yra užtarnauta, o euroatlantinę šalies integraciją derėtų laikyti ne kompensacija už ukrainiečių patirtas kančias ar jau įvykdytas reformas, bet mūsų pačių, t.y. euroatlantinės demokratiškų valstybių bendruomenės sustiprinimą. 2023-ieji privalo tapti lūžio metais Ukrainai ir mums visiems, laikas ypač brangus. (…) Privalome leisti Ukrainai prisidėti prie mūsų euroatlantinės bendruomenės saugumo ir gerovės“, – rezoliucijos priėmimo metu Strasbūre sakė jos iniciatorius, derybų grupei tarp EP politinių grupių vadovavęs frakcijos „Renew Europe“ ir EP Užsienio reikalų komiteto narys P. Auštrevičius.

P. Auštrevičius taip pat pažymi, kad šių dienų įvykių Ukrainoje kontekste ypač svarbi Vakarų bendruomenę mobilizuojanti žinia ir tvirtas palaikymas Ukrainai.

„2023 m. antrąjį pusmetį būtina spartinti Ukrainos integraciją į ES vidaus rinką. Priimta rezoliucija Europos Parlamentas kviečia Europos Komisiją ir Europos Tarybą vadovautis įtvirtintomis nuostatomis ir pradėti derybas dėl Ukrainos narystės ES nedelsiant. NATO narystės perspektyvoje neatidėliotinas saugumo garantijų Ukrainai suteikimas ir narystės derybų proceso finalizavimas iškart karui pasibaigus irgi ypač svarbus. Galiu drąsiai teigti, kad šiandien EP priimta rezoliucija tik dar labiau padidino lūkesčius, siejamus su NATO viršūnių susitikimu Vilniuje liepą“, – sako P. Auštrevičius.