fbpx

ES ir Baltarusijos vizų režimo supaprastinimo ir readmisijos susitarimai – naudingi, bet ES laukia esminės Baltarusijos pažangos

  • Liberalai.lt
  • gegužės 14, 2020
  • Aktualijos
Petras Auštrevičius

Pasiekti Europos Sąjungos ir Baltarusijos vizų režimo supaprastinimo bei readmisijos susitarimai yra teigiamas poslinkis šalių santykiuose. Šie sprendimai bus naudingi Baltarusijos žmonėms, tačiau esminiams pokyčiams reikalinga kur kas didesnė Baltarusijos pažanga užtikrinant ir gerbiant pagrindines žmonių teises bei laisves, – sako Europos Parlamento pranešėjas Baltarusijai P. Auštrevičius.

Nuo šiol Baltarusijos piliečiai įgys teisę į supaprastintą judumo režimą su ES šalimis, galės naudotis gerai valdoma ir saugia judėjimo aplinka. Šie pokyčiai leis sustiprinti ryšius tarp ES ir Baltarusijos piliečių.

„Abu minėtieji susitarimai buvo rengiami ir pasiekti atsižvelgiant į Baltarusijos žmonių poreikius. Geras ir naudingas pasiekimas, tačiau tai neturėtų būti supaprastintai vertinama kaip esminis lūžis ES ir Baltarusijos santykiuose. Baltarusijos valdžios institucijos ir toliau turi dėti visas pastangas, kad pasiektų apčiuopiamų rezultatų ir visapusiškai užtikrintų, kad būtų gerbiamos žmogaus teisės ir laisvės, realiai galiotų teisės viršenybė. Baltarusijos rinkimų procesai ir politinė sistema toliau neatitinka ES ir kitų tarptautinių standartų, neužtikrina visuotinių, pačių esmingiausių žmogaus teisių ir laisvių. 2019 metų Baltarusijos parlamento rinkimuose buvo nustatyta didelių procedūrinių pažeidimų, buvo taikomi ribojimai opozicijos partijoms ir kandidatams, o demokratijos lygmens pagerėjimo nebuvo“, – teigia P. Auštrevičius, Europos Parlamento frakcijos „Atnaujinkime Europą“ narys.

Europos Parlamento pranešėjo Baltarusijai P. Auštrevičiaus teigimu, šiuo metu matoma ženklų, kad Baltarusijos valdžia panašius apribojimus taikys ir artėjančiuose Prezidento rinkimuose, kurie numatomi rugpjūčio 9 dieną.

„Pastarosiomis dienomis buvo sulaikyta daugybė žmogaus teisių aktyvistų ir žurnalistų, įskaitant Uladzimirą Vialichkiną ir Aliaksandrą Burakou, taip pat – galimą kandidatą Prezidento rinkimuose tinklaraštininką Syarhei Tsikhanouski. Pradėtas baudžiamasis tyrimas prieš žmogaus teisių gynėją ir aplinkosaugos aktyvistę Aleną Masliukovą bei žurnalistą Andrejų Miadzvedzeu. Aplinka, kurioje vyksta pasirengimas būsimiems rinkimams, neatitinka laisvų ir sąžiningų rinkimų reikalavimų. Daugelis areštų įvyko dėl prezidento A. Lukašenkos bandymų neigti ir slėpti COVID-19 poveikį Baltarusijai. Baltarusijos valdžia nesiėmė aktyvių priemonių viruso plitimo kreivei suvaldyti ir paliko šalies gyventojus vienus kovoje su koronavirusu“, – teigia P. Auštrevičius.

Europarlamentaras primena, kad, nepaisant vietos ir tarptautinių protestų, Baltarusijoje buvo organizuojami tokie masiniai renginiai, kaip valstybinė „subbotnik“ (socialinio darbo diena), gegužės 9-osios karinis paradas Minske.

Be to, nepaisant koronaviruso protrūkio, Baltarusijos atominės elektrinės statybvietėje Astrave statybos darbai tęsiami, naudojant pirmojo praėjusią savaitę pristatyto reaktoriaus branduolinį kurą. Baltarusijos atominė elektrinė neatitinka tarptautinių branduolinės saugos standartų, o jos vieta prie pat ES išorės sienos kelia rimtą grėsmę visos Europos piliečių saugai ir sveikatai.