fbpx

Edita Rudelienė: „Pataisę Konstituciją dėl merų, taisome ir santykius tarp mero ir tarybos“

  • Liberalai.lt
  • balandžio 21, 2022
  • Aktualijos
Edita Rudelienė

Seimui vienbalsiai pritarus Konstitucijos pataisoms, įteisinančioms tiesioginius mero rinkimus, liberalai dar ketvirtadienį registruoja merų ir kitų savivaldos subjektų santykį apibrėžiantį naująjį Vietos savivaldos įstatymą. Jo koncepcijai prieš dvi savaites pritarė visos parlamento frakcijos.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotoja Edita Rudelienė atkreipia dėmesį, kad Vietos savivaldos įstatymo pataisomis ieškoma pusiausvyros tarp tiesiogiai rinkto mero ir savivaldybės tarybos, mero galias išskaidant – jam paliekant funkciją parinkti savivaldybės administracijos vadovą, o vicemerų parinkimą iš esmės perleidžiant taryboms.

„Pataisos numato, kad meras, kaip ir dabar, organizuos tarybos veiklą, darbotvarkes, pirmininkaus tarybos posėdžiuose, nors tarybos nariu nebus. Taip būtų užtikrinamas mero, tarybos ir administracijos bendras darbas. Meras taip pat bus atsakingas už savivaldybės biudžetą, tvirtins administracijos struktūrą, darbuotojų atlyginimus – įstatyme jam priskiriama 21 punktas atsakomybių“, – aiškina Seimo narė.

Be to, įstatymo projektu stiprinamos tarybos narių funkcijos: kai kuriais atvejais mero funkcijas perimtų tarybos narys, pradėtų veikti ir opozicijos lyderis su savo teisėmis. Savivaldybėje taip pat galės būti sudaroma kolegija, į kurią įeitų meras, vicemeras, direktorius, komitetų pirmininkai, frakcijų atstovai, opozicijos lyderis.

Prieš metus Lietuvos savivaldybių asociacijos užsakymu atlikta „Vilmorus“ apklausa atskleidė, kad tiesioginius mero rinkimus palaiko 83,1 proc. Lietuvos gyventojų. Tokiam savivaldos modeliui pritaria ir patys merai.

Joniškio rajono savivaldybės vadovas liberalas Vitalijus Gailius mano, kad tiesiogiai rinktas meras padeda gyventojams teikti aukštos kokybės paslaugas, kurti atvirą savivaldą. „Toks mero institutas padeda užtikrinti savivaldoje priimamų sprendimų efektyvumą ir viešumą. Po Konstitucijos pataisos dabar lauksime diskusijos ir bendradarbiavimo parlamente svarstant su vietos savivaldos teisėmis susijusius įstatymus“, – sako Vitalijus Gailius.

Ketvirtadienį tiesioginius savivaldybių merų rinkimų įteisinančios Konstitucijos pataisos priimtos vieningai balsavus 135 Seimo nariams. Pagal pataisytą Konstituciją, savivaldos teisė įgyvendinama ne tik per savivaldybių tarybas, bet ir per savivaldybių merus.