fbpx

E. Gentvilas. Prezidente ir ministre, pradėkite kalbėtis apie Lietuvą

  • Eugenijus Gentvilas
  • gruodžio 5, 2023
  • Nuomonė
Eugenijus Gentvilas

Politikai Lietuvoje ir kitose šalyse dažnai tampa savo žodžių įkaitais. Išsakytos mintys po kurio laiko jiems primenamos, o pasikeitusios aplinkybės nebeleidžia laikytis anksčiau išsakytos, dažnai kategoriškos, pozicijos. Tokiu atveju, tariant Gabrieliaus Landsbergio 2019 m. žodžiais apie tuomečio Sauliaus Skvernelio ministrų kabineto veiksmus, tenka vartytis iš gaidžio, tai yra išsisukinėti.

Tais pačiais 2019 m. G. Landsbergis reikalavo kandidato į Prezidentus S. Skvernelio atsistatydinti iš Premjero posto, nes toks „sėdėjimas ant dviejų kėdžių“ nekorektiškas ir neskaidrus. Bet šiemet, kai kandidate į Prezidentus pasiskelbė Premjerė Ingrida Šimonytė, plokštelė verčiama į kitą pusę.

Laisvės partija, pažadėjusi priimti partnerystės bei narkotikų dekriminalizavimo įstatymus per 100 dienų, šiandien aplinkui ieško ir randa daugybę kaltų. Mat jau praėjo tūkstantis ir šimtas dienų, bet negi pripažins prisikalbėję?

I. Šimonytė šiemet birželį mūru stojo už Seimo paleidimą, o jei ne – paliks Premjerės postą jau liepos 14 dieną!

Prezidentas per rinkimus dievagojosi esąs tolerancijos seksualinėms mažumoms pavyzdys, bet po santykių su Šeimų maršu prabilo kone gražuliškomis frazėmis.

Ramūnas Karbauskis, likus savaitei iki pernykštės rusų invazijos į Ukrainą, kalbančiuosius apie karo grėsmę vadino „karo partija“, „žmonių gąsdintojais“ ir pan.

Bet visa tai – juokai, tik smulkūs politiniai pasistumdymai, partinių kovų elementai ar menki, neįtikinantys politikų ir partijų pasiteisinimai. Prisikalbėti ir po to sukti uodegą galima, suprantama ar net pateisinama, kol tai lemia kokį nors įstatymą, įvykį, poelgį, kol tai tėra tiesiog neatsargus leptelėjimas. Lietuvos ant šono tai neverčia ir neapvers.

O štai Lietuvos užsienio, saugumo ir gynybos politika – nebe juokai. Čia negali būti partijų, politikų kovos arena, net ir nusišnekėjimai lapsus linguae yra nepateisinami, nes šiose srityse ant kortos statomas ne pasitikėjimas politikais ar partijomis, bet žmonių tikėjimas ir pasitikėjimas savo valstybe. Niekas negali lošti asmeninio ar partinio populiarumo žaidimų šitais klausimais, priešinti visuomenės ar ją gąsdinti. Galima, tarkim, gąsdinti visuomenę gėjais ir didėsiančiais mokesčiais – tai tarppartinės diskusijos elementas. Tačiau Lietuvos saugumas ir gynyba turi būti sutartinis visų reikalas.