fbpx

E. Gentvilas: „Nelengva Lengvinienės dalia – tai ilgalaikė aplinkybė visoje koalicijoje“

  • Liberalai.lt
  • lapkričio 22, 2023
  • Aktualijos
Eugenijus Gentvilas

Moralinis, politinis spaudimas iš teisuolio pozicijos ardo ir koalicijos, ir paties kolektyvo mikroklimatą, pastebi Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas, Seimo narei Silvai Lengvinienei palikus koalicijos partnerių Laisvės partijos frakciją ir perėjus į opoziciją.

E. Gentvilo teigimu, Laisvės partijos nuolatinis spaudimas tiek jų frakcijos viduje, tiek į išorę koalicijos parneriams galiausiai neatneša apčiuopiamų rezultatų. Jo žodžiais, tokiu metodu nepavyksta konsoliduoti ne tik būtino balsų skaičiaus kai kuriems koaliciniams sprendimams priimti, bet nubyra net tarsi užtikrinti balsai.

„Kolegė Silva teigia, kad sprendimas išeiti iš Laisvės  partijos „brendo jau ilgą laiką“. Nors Laisvės partijos lyderiai žinojo apie frakcijos narės sprendimą, tai netrukdė jiems toliau kaltinti konservatorių ir liberalų dėl trūkstamų balsų civilinės sąjungos institutui įteisinti. Trejus metus koalicijoje iš esmės visi pergyvenome šitą nelengvą Lengvinienės aplinkybę – nuolatinį kolegų spaudimą“, – sako E. Gentvilas.

Jo vertinimu, koalicijos parnerių prisiimta teisuolio ir aukos pozicija pridengia politinės atsakomybės principą. Liberalų seniūnas atkreipia dėmesį, kad nuo Laisvės partijos kliūva ne tik koalicijos parneriams liberalams ir konservatoriams: anksčiau Laisvės partijos lyderiams savo politinius bendražygius pravardžiavus „homo sovietikais“, „raganosiais“, pirmadienį LRT laidoje „Forumas“ pažeminimo sulaukė ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narė Rasa Budbergytė.

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė socialdemokratų atstovei sakė: „Pakilkite truputėlį, kaip rašytojas Henrikas Radauskas rašė, virš to bliūdo. (…) Pakilkite dėl Lietuvos, dėl progresyvios darbotvarkės“. Socialdemokratei replikavus, Laisvės partijos vadovė atkirto: „Tai citata iš knygos, kurios jūs tikriausiai neskaitėt“ ir kelis kartus pakartojo: „Jūs esate patys atsakingi už savo programą!“

E. Gentvilo žodžiais, žvelgiant iš teisuolio pozicijos, visi lieka kalti, kad vis dar neįteisinta civilinė sąjunga, tik ne pati Laisvės partija. „Aš asmeniškai balsavau ir balsuosiu už partnerystę, nes valstybė privalo užtikrinti kartu gyvenančių nesusituokusių asmenų lūkesčius. Tačiau — pabrėžiu — besaikis spaudimas ir kaltinimai nėra ir negali būti sėkmės receptas. Mes irgi galėtume beatodairiškai spausti kitokią nuomonę turinčius frakcijos narius, tačiau tai būtų trumparegiška, neapdairu – tiesus kelias į valdančiosios koalicijos griūtį. Veiksmingas sėkmės receptas — tai glaudus dialogas be išankstinių kaltinimų“, — sako Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas.