fbpx

Baltarusijoje prasidėjo tikslinė kampanija, skirta įbauginti rinkėjus ir palaikyti A. Lukašenkos klano valdžią

  • Liberalai.lt
  • birželio 16, 2020
  • Aktualijos
Petras Auštrevičius

Baltarusijos opozicijos lyderiai kreipėsi į Europos Sąjungos vadovus, atkreipdami dėmesį, kad prieš rugpjūčio 9 d. Baltarusijoje numatytus Prezidento rinkimus šioje šalyje ir toliau sparčiai auga represijų ir sulaikymų skaičius, o žmogaus teisių padėtis sparčiai blogėja. Baltarusijos opozicijos atstovai bendru laišku kreipėsi į Europos Vadovų Tarybos pirmininką Charlesą Michelį, Europos Parlamento vadovą Davidą Sassoli ir kitų ES institucijų vadovus.

„Nuo 2020 m. gegužės mėn. žmogaus teisių padėtis Baltarusijoje smarkiai pablogėjo, o prasidėjus Prezidento rinkimų kampanijai represijų skaičius auga. Žmogaus teisių gynėjų surinktais duomenimis, buvo sulaikyti 238 asmenys. Bendras jų kalėjimo laikas viršijo 900 dienų, o bendra baudų suma – daugiau nei 85 tūkst. Baltarusijos rublių. Buvo atvejų, kai buvo suimti žmogaus teisių gynėjai ir žurnalistai, prieš sulaikytus asmenis naudojamas fizinis smurtas ir kankinimai“, – rašoma Baltarusijos opozicijos lyderių bendrame pareiškime ES vadovams.

Laišką pasirašė Baltarusijos jungtinės piliečių partijos atstovas Nikolajus Kozlovas, Baltarusijos žaliųjų partijos atstovas Dmitrijus Kučukas, Baltarusijos socialdemokratų partijos atstovas Igoris Barysovas ir Baltarusijos krikščionių demokratų partijos atstovas Vital Rymasheuski.

„Gegužės 29 d. Gardino mieste buvo sulaikyti keli taikaus ir legalaus parašų rinkimo už Svetlaną Tichanovskają, kuri yra kandidatė Prezidento rinkimuose, dalyviai, įskaitant kandidatės rinkimų kampanijos vadovą žinomą Baltarusijos tinklaraštininką Sergejų Tichanovskį. Vėliau Vidaus reikalų ministerija paskelbė, esą dėl šio įvykio ir, tariamai, smurto prieš policininkus pradėta baudžiamoji byla. Sergejus Tichanovskis ir kiti septyni sulaikytieji – Jevgenijus Reznichenko, Dmitrijus Furmanovas, Vladimiras Naumčikas, Vergili Ušakas, Aleksandras Aranovičius, Vitalijus Bobrovskis ir Artemas Sakovas – šiuo metu yra areštuoti, prieš juos rengiama baudžiamoji byla. 2020 m. birželio 1 d. žmogaus teisių bendruomenė pripažino Sergejų Tichanovskį politiniu kaliniu ir reikalauja išlaisvinti jį bei kitus suimtuosius. Visa tai tapo tikslinės kampanijos, skirtos įbauginti rinkėjus ir atkakliai palaikyti A. Lukašenkos klano valdžią Baltarusijoje, pradžia“, – rašoma Baltarusijos opozicijos lyderių bendrame pareiškime ES vadovams.

Baltarusijos opozicija savo laiške taip pat atkreipia dėmesį, kad A. Lukašenka ir Baltarusijos valdžios institucijos ignoravo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Jungtinių Tautų organizacijos (JTO) rekomendacijas, kaip deramai kovoti su koronavirusu, kuris kartu su Baltarusijos Astravo atominės jėgainės paleidimu, numatytu šių metų rudenį, kelia realią grėsmę ne tik Baltarusijos, bet ir kaimyninių šalių piliečių sveikatai, gyvybei ir saugumui.

„Mes reiškiame gilų susirūpinimą dėl Astravo atominės elektrinės keliamo branduolinės saugos pavojaus ir raginame ES reikalauti, kad Baltarusijos valdžia pilnai įgyvendintų tarptautinius branduolinės saugos standartus prieš pradedant eksploatuoti Astravo AE, bei uždrausti importuoti elektros energiją iš Astravo AE į Europos Sąjungos rinką“, – rašoma Baltarusijos opozicijos lyderių bendrame pareiškime ES vadovams.

Europos Parlamento (EP) frakcijos „Renew Europe“ ir EP Užsienio reikalų komiteto nario narys Petras Auštrevičius pabrėžia, kad ES privalo įsiklausyti į Baltarusijos opozicijos atstovų perspėjimus dėl žmogaus teisių pažeidimų skaičiaus augimo, taip pat – dėl Astravo atominės jėgainės grėsmių. „Pastarosiomis savaitėmis ES lyderiams, tarp jų – ES užsienio politikos vadovui Josepui Borrelliui, ne sykį kėliau klausimą dėl Baltarusijos ir raginau neignoruoti akivaizdžių žmogaus teisių pažeidimų bei pavojaus dėl Astravo jėgainės, kuri šiandien grasina visos Europos saugumui. Tai ypač aktualu ES rengiamo partnerystės susitarimo su Baltarusija kontekste. Teiksiu konkrečius pasiūlymus ir rekomendacijas Europos Parlamento santykiams su Baltarusija. Žinoma, ypač svarbu, kad patys baltarusiai iš pirmų lūpų informuotų ES lyderius apie jų šalyje fiksuojamus demokratijos, žmogaus teisių ir pilietinių laisvių pažeidimus. Kaip žinia, istorija turi tendenciją kartotis – Baltarusijoje susidorojimai su kandidatais į Prezidentus bei jų rėmėjais vyksta per kiekvienus rinkimus. Laikas šią juodą tradiciją nutraukti, o tai galima padaryti ne tik raginant laikytis tarptautinių demokratinių rinkimų standartų, bet ir konkrečiai įvardijant jų nesilaikymo pasekmes dabartinei A. Lukašenkos valdžiai. Ne kartą raginau ES peržiūrėti poziciją Baltarusijos atžvilgiu ir neatmesti galimybės įvesti papildomas sankcijas“, – sako europarlamentaras P. Auštrevičius.

Baltarusijos opozicijos lyderiai laišku kviečia ES lyderius:

- įspėti Baltarusijos valdžios institucijas dėl akivaizdžių žmogaus teisių pažeidimų, politinių represijų, grasinimų mirtimi ir Prezidento kampanijos dalyvių persekiojimo;

- reikalauti nedelsiant išlaisvinti Sergejų Tichanovskį ir kitus sulaikytus opozicijos aktyvistus;

- reikalauti, kad Baltarusijos valdžia sudarytų vienodas galimybes visiems Prezidento rinkimų kampanijos dalyviams, taip pat priimti teisės aktus, kurie: a) užtikrintų, kad rinkimų komisijos būtų sudaromos pliuralistiniu pagrindu; b) leistų stebėtojams stebėti balsavimo procesą ir visą balsų skaičiavimą; c) užtikrintų skaidrų ir teisingą rinkėjų balsų skaičiavimą;

- pradėti svarstyti apie tikslines vizų ir finansinių sankcijų įvedimą KGB pirmininkui Vakulchikui ir vidaus reikalų ministrui Karaevui, kurie yra tiesiogiai atsakingi už politines represijas;

- dėl tęsiamų politinių represijų Baltarusijoje, apsvarstyti galimybę įšaldyti ES finansinius projektus, įgyvendinamus dalyvaujant Baltarusijos valdžios institucijoms.

Baltarusijos opozicijos atstovų teigimu, visos aukščiau išvardintos nuostatos turėtų atsispindėti tarptautiniame susitarimo dokumente „Europos Sąjungos ir Baltarusijos partnerystės prioritetai“.