fbpx

Artėjant mokslo ir žinių dienai siūloma naujovė – Kultūros pasą suteikti ir ikimokyklinukams

  • Liberalai.lt
  • rugpjūčio 22, 2022
  • Aktualijos
Edita Rudelienė

Kultūros paso paslaugas verta suteikti ne tik 1-12 klasių mokiniams, bet ir ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankantiems vaikams, siūlo Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narė Edita Rudelienė.

Parlamentarės vertinimu, 2018 m. sukurtas Kultūros paso modelis bendrojo ugdymo mokyklose prigijo ir iš esmės pasiteisino, todėl galėtų būti išplėstas. „Per pastaruosius metus Kultūros pasas išplėtė meninio pažinimo lauką mokiniams. Vis dėlto meną vaikai pradeda atrasti jau darželyje, todėl verta darželinukams sudaryti daugiau galimybių pažinti teatrą, dalyvauti įvairiose dirbtuvėse ir panašiai“, – siūlo E. Rudelienė.

Jos pastebėjimu, Kultūros paso paslaugos išplėtimas sumažintų administracinę naštą auklėtojams, taip pat ir tėveliams, kurie už kiekvieną darželinukams rodomą spektaklį ar renginį moka atskiras rinkliavas iš asmeninių lėšų.

Šiuo metu vienam mokiniui per metus tenkančio Kultūros paso biudžetas sudaro 12 eurų. Kultūros paso paslaugoms 2022 m. iš biudžeto skirta 4 mln. eurų, jei padalijami iš mokinių registre fiksuoto mokinių skaičiaus. Išlaidas už meno paslaugas administruoja mokykla per virtualią piniginę.

Savo pasiūlymą Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narė teiks Švietimo ir mokslo komitete prasidėjus Seimo rudens sesijai. „Lietuvoje darželius lanko apie 100 tūkst. vaikų. Jeigu jų Kultūros pasui skirtume statistinius 12 eurų, valstybės biudžete šioms paslaugoms reikėtų ne mažiau kaip vieno milijono papildomų lėšų“, – sako E. Rudelienė.

2020 m. pabaigoje šalyje veikė 716 ikimokyklinio ugdymo įstaigų ir 457 mokyklose įsteigtos ikimokyklinio ugdymo grupės. Jas lankė 122,6 tūkst. vaikų.

Kultūros pasas yra priemonė mokinių kultūros pažinimo įpročiams ugdyti ir jų kultūros patirčiai plėsti, teikiant jiems tam tikras kultūros ir meno paslaugas. Paslaugų skyrimo tvarką apibrėžia kultūros ministro ir švietimo, mokslo ir sporto ministro parašais tvirtinamas aprašas.