fbpx

Ar teisėtai sveikatos apsaugos ministrui buvo pratęsta praktikuojančio gydytojo licencija?

  • Liberalai.lt
  • lapkričio 12, 2019
  • Aktualijos
Viktorija-Čmilytė-Nielsen-ir-Eugenijus-Gentvilas-1_310x310_acf_cropped_310x310_acf_cropped_310x310_acf_cropped

Seimo Liberalų sąjūdžio atstovai kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) siekdami išsiaiškinti, ar nebuvo pažeisti įstatymai bei Konstitucija, kuomet prieš 2 savaites Seimo nariui ir Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai buvo oficialiai pratęsta gydytojo licencija. Problema ta, kad pagal Konstituciją parlamentaras negali dirbti kito nei Seimo nario darbo, o gydytojo licencija pratęsiama tik turint darbdavio pažymą, patvirtinančią bent 3 metų teisėtą medicinos praktiką per praėjusį 5 metų laikotarpį.

Kaip rodo, viešai prieinami įrašai Valstybinėje akreditavimo sveikatos priežiūros veiklos tarnyboje (VASPVT) prie SAM, gydytojo psichiatro licencija Sveikatos apsaugos ministrui A. Verygai buvo pratęsta 2019 m. spalio 29 d. (šiuos duomenis galima rasti https://licencijavimas.vaspvt.gov.lt/License/PublicSpecialistIndex suvedus į sistemą ministro vardą ir pavardę).

Pagal Medicinos praktikos licencijavimo taisykles, gydytojas, pateikdamas dokumentus VASPVT dėl licencijos pratęsimo, kartu turi pateikti ir dokumentą, patvirtinantį bent 3 metų teisėtą medicinos praktiką per praėjusį 5 metų laikotarpį. Dokumentu, patvirtinančiu teisėtą medicinos praktiką, laikytina originali darbdavio išduota pažyma arba kitas dokumentas, kuriame nurodyta, nuo kada ir iki kada, kokiu juridiniu pagrindu, pagal kokią profesinę kvalifikaciją dirbo arba dirba licencijos turėtojas.

„Šiuo atveju kyla pagrįstas klausimas kada ir kaip Aurelijus Veryga galėjo tuo pat metu dirbti ir praktikuojančiu gydytoju-psichiatru, ir ministru bei Seimo nariu, nors tai kategoriškai draudžia daryti įstatymai. Manytume, jog VTEK turėtų atlikti tyrimą ir išsiaiškinti visas aplinkybes, kokiu pagrindu Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldi institucija VASPVT pratęsė Sveikatos apsaugos ministrui gydytojo licenciją“, - teigia Seimo Liberalų sąjūdžio pirmininkė, frakcijos Seime seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Liberalai atkreipia dėmesį, kad pagal gydytojų licencijavimo tvarką, kas 5-eri metai nuo licencijos išdavimo dienos, jos turėtojai turi pranešti VASPVT apie profesinės kvalifikacijos tobulinimą ir medicinos praktiką per praėjusį 5 metų laikotarpį bei pateikti patvirtinamuosius dokumentus.

Pagal pateikiamą informaciją gydytojo licencija Aurelijui Verygai pirmą kartą buvo išduota 2004-07-14, vadinasi, ją atnaujinti jis turėjo ne vėliau kaip 2009-07-14, po to 2014-07-14 ir atitinkamai 2019-07-14.

Aurelijus Veryga Seimo nariu yra nuo 2016-11-14, o Sveikatos apsaugos ministru – nuo 2016-12-14, vadinasi tapęs parlamentaru, jis negalėjo tęsti savo praktikos kaip gydytojas psichiatras. Tai reiškia, kad teikiant dokumentus VASPVT ministras galėjo turėti teisėtos medicinos praktikos kaip gydytojas psichiatras ne daugiau kaip 2 metai 4 mėnesiai, nors teisės aktai reikalauja 3 metų medicinos praktikos.

„Besiaiškinant Sveikatos ministro gydytojo licencijos klausimą paaiškėjo, kad licencijavimo taisyklėse yra išlyga, kuri leidžia licenciją pratęsti neturint medicininės praktikos, bet dalyvaujant kaip gydytojui profesiniuose tobulinimo kursuose. Šiuo atveju. ministras A. Veryga norėdamas gauti licenciją turėjo kaip gydytojas psichiatras išklausyti bent 72 valandų kursą iš psichiatrijos. Kada, kaip, kur ir ar išvis jis tai darė irgi galėtų būti tyrimo objektas. Darant prielaidą, kad Sveikatos apsaugos ministras pastaraisiais metais negalėjo dalyvauti kvalifikacijos tobulinimo renginiuose kaip gydytojas psichiatras, nes būtent tokiu statusu jis privalo kelti kvalifikaciją, tai reiškia, kad VASPT irgi galėjo galimai neteisėtai pratęsti ministrui Aurelijui Verygai licenciją“, - svarsto Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas.