fbpx

A. Lydeka: „Vilniuje išryškėjo naujas saugumo etalonas vietoje bedantės JT saugumo tarybos“

  • Liberalai.lt
  • liepos 17, 2023
  • Aktualijos
Arminas Lydeka

Taikos neužtikrinančios ir atkirčio Rusijai nesuduodančios Jungtinės Tautos sulaukė valingo ir galingo pakaitalo, kuris perima bejėgės ir morališkai žlugusios tarptautinės struktūros funkcijas – tai yra Didžiojo septyneto (G-7) lyderių formatas, atkreipia dėmesį liberalas Arminas Lydeka, Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas, Užsienio reikalų komiteto narys.

Seimo narys antrina Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui teigdamas, kad G-7 nepakeičia NATO, užtat užtikrina Ukrainai ir pasauliui didesnes saugumo garantijas. Vis dėlto, A. Lydekos pastebėjimu, G-7 perima vaidmenį iš kitos tarptautinės organizacijos – ir tai iliustruoja Didžiojo septyneto Vilniuje šią savaitę priimta deklaracija.

„G-7 priimta deklaracija su labai ilgu ilgalaikės paramos sąrašu nepakeis NATO, kuri yra savita karinė struktūra, būtent šiandien vėl maksimaliai atgijusi. Vis dėlto esu įsitikinęs, kad šiandien G-7 tyliai pakeičia Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą – ir tai, mano požiūriu, yra labai teisinga tendencija. Visiems politikams, diplomatams regint JT Saugumo Tarybos neveiksnumą, negalėjimą priimti sprendimų – visišką jos impotenciją, Vilniaus susitikime G-7 perėmė šį vaidmenį“, – sakė A. Lydeka.

Naujausia Vilniuje priimta G-7 deklaracija numato remti nuo agresijos besiginančią Ukrainą pirmenybę teikiant „oro gynybai, artilerijai ir tolimojo nuotolio ginkluotei, šarvuočiams ir kitiems svarbiems pajėgumams, pavyzdžiui, kovai oro erdvėje“.

Apskritai NATO viršūnių susitikimo rezultatai, anot A. Lydekos, yra „labai geri, nors ir ne maksimalūs“. „Matyt, visi supratome, kad šansų Ukrainai stoti į NATO tiesiog dabar pat yra labai mažai. Gaila, nepasiekti visi tikslai, kuriuos numatėme balandį priimtoje Seimo rezoliucijoje. Apmaudu, kad nepavyko pasiekti, jog mistinės Ukrainos stojimo sąlygos būtų apibrėžtos konkrečiau ir įvardytos laikotarpiu. Vis dėlto pasiekta nemažai ir pirmą kartą NATO komunikate aiškiau įrašytas žodis „kvietimas“, net jei jis įsigalios po sąlygų įvykdymo“, – ketvirtadienį Liberalų sąjūdžio frakcijos inicijuotoje diskusijoje sakė A. Lydeka.