fbpx

A. Bagdonas: „Papildomas turistų registravimas skirtas sekimui“

  • Liberalai.lt
  • birželio 5, 2024
  • Aktualijos
andrius bagdonas

Privaloma vietinių keliautojų registracija kaimo turizmo sodybose, kaip ir kitose apgyvenimo įstaigose, yra perteklinio reguliavimo našta, kurios labiausiai reikia ne turizmo organizatoriams ir ne klientams, o Lietuvos policijai, atkreipia dėmesį Seimo Ekonomikos komiteto narys liberalas Andrius Bagdonas.

„Negi jūs tikrai manote, kad Lietuvos teisėsauga turėtų sekti kiekvieną žmogų? Kartais teisėsauga nori daugiau, negu mums užtikrina žmogaus teisės“, – trečiadienį Seimo komitete sakė A. Bagdonas, reaguodamas į nuo liepos 1 d. įsigaliojantį reikalavimą apgyvendinimo paslaugų teikėjams per 24 valandas registruoti kiekvieną apsistojusį asmenį ir internetu suvesti jo asmens duomenis į sistemą.

Komiteto posėdyje Lietuvos policijos kriminalistė Greta Bokmotaitė atskleidė, kad turistų buvimo vieta gali būti naudinga užkardant nusikaltimus ar kitus įvykius. „Kalbant apie duomenų apimtį, suprantame privatumą, tačiau kiekvienas papildomas duomuo leidžia greičiau ir efektyviau identifikuoti asmenis, kurie kelia grėsmę sau ir kitiems“, – kalbėjo ji.

A. Bagdono pastebėjimu, kitos reguliavimo priežastys, negu duomenų poreikis policijai, yra nepagrįstos. Jo teigimu, Šengeno konvencija neverčia rinkti vietinių turistų duomenų, reikalavimas iš priimti asmens dokumento numerį ir 24 valandų terminas duomenims pateikti yra neadekvatus, be to, ne visur kaimo sodybose veikia internetas, kad verslininkams prievolę pavyktų įgyvendinti praktiškai.

„Nesuderinus apsistojančių klientų statistikos pateikimo su Valstybine duomenų agentūra, apgyvendinimo subjektai turės dubliuoti prievolę pateikiant duomenis ir Nacionalinei turizmo informacinei sistemą. Kodėl verslus verčiame užsiimti pertekline biurokratija – registruoti Lietuvoje keliaujančius turistus?“ – sako liberalas.

Ekonomikos ir inovacijų viceministro Karolio Žemaičio teigimu, „didelės dramos nėra – tiesiog mes iš popieriaus pereiname į skaitmeną“. „Dabar diskutuojame apie problemą, kuri yra teorinė. Kai pamatysime, kaip sistema veikia, tada bus galima ją tobulinti“, – trečiadienį posėdyje teigė jis.

Nuo liepos 1 d. visi apgyvenimo paslaugų teikėjai privalės internetu suvesti kliento vardą ir pavardę, gimimo datą, atvykimo ir išvykimo datas, iš kokios valstybės atkeliauta, ar kliento paslauga įsigyta per kelionių organizatorių.

„Tai nebus realu fiziškai įgyvendinti, todėl jūsų reikalavimų turėsime kažkaip nesilaikyti“, – taisykles apibendrino kaimo turizmo verslo savininkas Paulius Arasimavičius.

Todėl A. Bagdonas siūlo tvarkos įsigaliojimą atidėti bent pusmečiui ir ją tobulinti.