fbpx

40-ties europarlamentarų grupė ragina duoti atkirtį Vengrijai, pritaikant sankcijas rusijos režimo atstovams pagal Magnickio įstatymą

  • Liberalai.lt
  • gegužės 25, 2023
  • Aktualijos
Petras Auštrevičius

Vengrijos vyriausybei blokuojant bendrą ES sprendimą dėl naujų sankcijų rusijai ir jos režimo atstovams, atsakingiems už Vaclavo Havelo žmogaus teisių premijos laureato – vieno iš Rusijos opozicijos lyderių Vladimiro Kara-Murzos įkalinimą – 40-ties europarlamentarų grupė šiandien laišku kreipėsi į visų ES valstybių, išskyrus Vengriją, užsienio reikalų ministrus.

Pirmiausia: laišku kreipiamasi į keturių ES valstybių, kurios jau anksčiau priėmė vadinamąjį Magnickio įstatymą, t.y. Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Čekijos užsienio reikalų ministrus, kurie raginami nedelsiant pritaikyti sankcijas rusijos režimo atstovams, atsakingiems už V. Kara-Murzos įkalinimą.

Greta to, likusių 22 ES valstybių, išskyrus Vengriją, užsienio reikalų ministrai raginami savo šalyse inicijuoti Magnickio įstatymo priėmimą, pagal kurį galėtų būti sankcionuojami tokie režimai kaip rusijos ir konkretūs šio režimo asmenys, atsakingi už V. Kara-Murzos ir kitų politinių kalinių kalinimą bei teismuose sufabrikuotas bylas.

„Tokie režimai kaip rusijos politiniams kaliniams jau seniai yra parašę mirties nuosprendį. Delsti V. Kara-Murzos atveju gali būti pražūtinga. Todėl esame tikri, kad ES užsienio politikos lyderiai  negali toliau likti V. Orbano Vengrijos įkaitai  – spręsti dėl sankcijų rusijos režimo tarnams turime greitai ir išvien. Išeitis yra ir ji yra gerai žinoma visiems – tai vadinamojo Magnickio įstatymo priėmimas ES valstybėse narėse ir sankcijų pritaikymas pagal šį įstatymą. Tai būtų deramas ir šiuo metu taip reikalingas atkirtis kenkėjiškai V. Orbano veiklai ES“, – sako 40-ties europarlamentarų grupės pareiškimo iniciatorius, EP frakcijos „Renew Europe“ ir EP Užsienio reikalų komiteto narys Petras Auštrevičius.

2023 m. balandžio 18 d. Europos Parlamentas didžiule balsų persvara priėmė rezoliuciją, kuria raginama pritaikyti sankcijas rusijos režimo atstovams, atsakingiems už V. Kara-Murzos įkalinimą, vadovaujantis dar 2020 m. priimtu ES Žmogaus teisių sankcijų režimu, plačiai žinomu kaip Europos Magnickio įstatymas.

2022 m. rudenį Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria pasmerkė sąmoningas ir sistemingas Vengrijos vyriausybės pastangas pakenkti Europos Sąjungos pamatinėms vertybėms – žmogaus orumui, laisvei, demokratijai, lygybei, teisinės valstybės principams ir žmogaus teisėms.

Bendram ES sprendimų dėl sankcijų rusijai ir šios šalies režimo atstovams priimti reikia visų 27 ES valstybių narių, įskaitant Vengriją, vienbalsio pritarimo.