Laikas imtis ryžtingų veiksmų, kad išsaugotume vidurinį ugdymą Neringoje. Pagal Lietuvos Respublikos švietimo įstatymą, nuo 2026 m. mažiausias leidžiamas moksleivių skaičius vidurinio ugdymo įstaigų klasėse bus 12. Lietuvos didmiesčiams tai maža problema, tačiau Neringoje vaikų vis mažėja – atsiranda rimta rizika, jog nepavyks surinkti tokio dydžio klasių ir Neringa neteks vienintelės savo gimnazijos.
Tačiau ši pesimistinė situacija kartu atveria ir naujas galimybes – turime imtis veiksmų, kad įsteigtume Neringoje tarptautinę mokyklą, kurioje galėtų mokytis ne tik Neringos, bet ir gabiausi Lietuvos, o galbūt net ir užsienio valstybių vaikai. Ši idėja tarp neringiškių paplitusi jau seniai, tačiau tokiam projektui vis pritrūkdavo politinės valios.
Turime pagaliau suprasti, kad moksleivių pritraukimas iš kitų savivaldybių – bene vienintelis kelias išsaugoti pilnus klasių komplektus Neringoje ir užtikrinti, kad mūsų vaikai gautų kokybišką vidurinį išsilavinimą. Jei to nepadarysime, Neringoje gali likti tik pagrindinio ugdymo mokykla, kurią baigę moksleiviai susidurs su dilema – ar kasdien važinėti mokytis į kitus miestus, o gal išvis nebetęsti mokslų, baigus 10 klasių.
Neringos tarptautinė mokykla, tuo tarpu, galėtų pasiūlyti moksleiviams ne tik prestižines formaliojo ugdymo programas, bet ir išskirtinį neformalųjį ugdymą – buriavimo pamokas, mokslines ekspedicijas po Kuršių marias. Tai taptų rimtu konkurenciniu privalumu, siekiant pritraukti vaikus iš kitų miestų.
Tokia ugdymo reforma būtų išties inovatyvus projektas, pareikalausiantis ir daugiau drąsių vietos valdžios sprendimų. Siekiant apgyvendinti Kuršių nerijoje iš svetur atvyksiančius mokinius, būtinos papildomos gyvenamosios patalpos, kurių, kaip žinia, Neringos savivaldybėje itin trūksta. Tam galėtų pasitarnauti buvusių poilsio namų „Medikas“ statinių kompleksas, šiuo metu priklausantis valstybei. Turime susitelkti ir kartu pasiekti, jog šie pastatai būtų perduoti Neringos savivaldybei – ne sezono metu galėtume paversti „Mediko“ kompleksą į kokybišką moksleivių bendrabutį. Tuo tarpu, vasaros sezono metu, čia galėtų būti organizuojamos edukacinės, sportinės, kultūrinės stovyklos, kuriose vaikai iš visos Lietuvos ne tik prasmingai praleistų laiką, bet ir susipažintų su unikalia Kuršių nerijos gamta.
Tarptautinė gimnazija Neringoje – ambicingas tikslas, kuriam pasiekti kalbų neužteks, reikės itin ryžtingų veiksmų. Tikiuosi, kad miesto vadovybė jau yra parengusi planą, kaip užtikrinti, kad ši idėja taptų realybe. Neturime prabangos laukti, kol mūsų vaikai liks be vidurinio ugdymo – turime imtis veiksmų dabar.