Spalio 26 dieną Jonavoje viešėjo Aplinkos ministras, liberalas Simonas Gentvilas, kuris rytą pradėjo susitikimu su savivaldybės vadovais ir atsakingais specialistais, vėliau apsilankė akcinėje bendrovėje „Achema“ ir po pietų bibliotekoje susitiko su verslo bendruomene.
Rytinio susitikimo su savivaldybės vadovais metu ministras neslėpė džiaugsmo Jonavos pažanga ir pakvietė toliau aktyviai bendradarbiauti bei su valstybės parama, investuojant į vietinį verslą, mūsų rajonui keistis ir tapti dar draugiškesniu aplinkai.
„Tačiau vykdant transformaciją į klimatui neutralią ekonomiką, būtina užtikrinti, kad vietos gyventojai turėtų galimybę save realizuoti tuose versluose, kurie yra draugiški aplinkai. Nes teisinga pertvarka vyksta ne dėl verslų, o dėl žmonių“, – teigė S. Gentvilas, pabrėždamas, kad Jonava gali būti pozityvus tokio požiūrio pavyzdys.
Susitikimo metu taip pat aptarti atliekų tvarkymo sistemos pokyčiai, Kauno regiono atliekų tvarkymo centro veikla ir galimybės apskirtai atsisakyti atliekų šalinimo sąvartyne, panaudojant iš atliekų susidarančias medžiagas kitose srityse, pavyzdžiui, viešajame transporte. Tam, pasak S. Gentvilo, ministerija yra pasirengusi suteikti ir valstybės paramą.
Susitikime kartu dalyvavusi Aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė savivaldybės atsakingiems specialistams pristatė netrukus skelbsiamas naujas paramos priemones maisto ir asbesto atliekų tvarkymui bei pakvietė mus aktyviai jomis pasinaudoti, gerinant atliekų rūšiavimo galimybes gyventojams.
Prieš apsilankymą Jonavos trąšų gamykloje „Achema“, S. Gentvilas pripažino žinąs šiandieninę įtemptą situaciją didžiausioje rajono įmonėje, taip pat pabrėžė, kad Europos Sąjungos ir trečiųjų šalių gamintojų gamybos sąlygos turi būti suvienodintos, norint išlaikyti tokias įmones, kaip „Achema“, konkurencingas šiapus Europos Sąjungos, kurioje didinami aplinkosaugos reikalavimai.
Gamintojams vidaus rinkoje apsaugoti Europos Komisija kuria anglies dioksido korekcinį mechanizmą (CBAM). Aplinkos ministro teigimu, Lietuvai ypač svarbu, kad CBAM įsigaliotų kuo greičiau vietoje dabar numatytų 2026-ųjų. „Lietuvos cemento, trąšų, naftos gamybos, stiklo ir energetikos pramonė kasdien konkuruoja su pigesnius energetinius išteklius turinčiomis kaimynėmis, kurios taršos neapmokestina taip kaip ES. Todėl Lietuvos, kaip pasienio valstybės, interesas yra kuo skubiau suvienodinti importuojamų ir vietos gamintojų taršos apmokestinimą. Tai yra ir paslauga viso pasaulio klimatui, nes išvengsime vadinamųjų anglies emisijų „nutekėjimų“ į besivystantį pasaulį“, – po vizito „Achemoje“ sakė S. Gentvilas.
Baigiant vizitą Jonavoje ministras susitiko su Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Jonavos filialo bendruomenės nariais, su kuriais buvo aptartos mūsų rajono vietos verslininkams aktualios problemos.
S. Gentvilas pristatė svarbiausias aktualijas dėl taršos mokesčio bei žaliojo kurso naudą visuomenei ir verslui, aptarė itin daug aistrų keliantį automobilių taršos mokesčio klausimą. Pasak ministro, automobilių taršos mokestis būtinas, tačiau jis neturės įtakos kone trečdaliui transporto savininkų, kurių automobilių tarša nėra didelė, o tame tarpe yra ir dyzelinių automobilių.
Be to, automobilių taršos mokestis dabar numatyta apimtimi bus taikomas tik asmeninio naudojimo automobiliams. Transporto priemonės, kurių savininkai verslo ar kitais pagrindais perka vinjetes ir moka kelių mokestį, ateityje bus apmokestintos pagal nuvažiuotą kilometražą. Taip už taršą transporto priemonių savininkai bus realiai apmokestinti tiek, kiek tos taršos sukėlė.
Ministras taip pat išgirdo ir verslininkų nuogąstavimus dėl kai kurių šiuo metu valstybėje esančių nevienodų konkurencinių sąlygų tarp sąžiningo ir atsakingo verslo įmonių bei individualią veiklą vykdančių asmenų, kuriems netaikomi tokie patys aplinkosauginiai, taršos bei kiti saugos reikalavimai. Kaip teigė viceministrė R. Radavičienė, šie klausimai jau dabar yra sprendžiami Vyriausybės lygmeniu suformuotoje darbo grupėje su tikslu ne tik suvienodinti konkurencines sąlygas, bet ir siekiant žmones „ištraukti“ iš šešėlio.
Po visų dienos susitikimų S. Gentvilas pozityviai atsiliepė apie Jonavą ir buvo patenkintas vizitu, kuris tik dar kartą patvirtino pavyzdinį rajono elgesį bei tinkamą kryptį aplinkosaugine prasme.
Audriaus Reipos nuotraukos